czwartek, 24 lipca 2008

1. OKREŚLENIE CELU

temat dosc prosty, ale ze z paru artykulow, to troche zajmuje.

w skrocie: wyznaczenie celow, ktore chcemy osiagnac bardzo pomaga w skutecznym ich wykonaniu :)

cos na zasadzie jak chodzenie po lesie - jesli okreslimy sobie wczesniej, ze chcemy dotrzec na jakas polane i wyszukamy sobie odpowiednie miejsca na mapie, to szybciej ja znajdziemy niz jak bedziemy sie blakac po lesie, az moze uda nam sie w koncu natrafic na odpowiednie miejsce...

przy wyznaczaniu celow, malezy kierowac sie kilkoma regulami (np. zasada SMARTER) - zeby chociazby uniknac potem frustracji, gdy nasze cele beda niemozliwe do spelnienia

_______________________________________________________

Wyznaczanie celów, planowanie i organizowanie czasu

Każdy z nas wyznacza sobie w życiu cele, które chce osiągnąć. Jednym przychodzi to z łatwością, inni napotykają wiele przeszkód na drodze do ich realizacji. Co jest tego przyczyną? Zapewne zastanawiasz się czasem, dlaczego nie udało Ci się osiągnąć celu. Zabrakło Ci wiary? Wytrwałości? Czy może nie skupiłeś się na sprawach istotnych, które wyznaczają drogę do celu? Zaczynając realizować swoje cele, powinieneś skierować uwagę na najważniejsze elementy wykonywanych czynności tak, aby zmobilizować swój wysiłek w wyznaczonym kierunku i z wytrwałością realizować plan.

Cele - mobilizują wysiłek zawodników, wydłużają wytrwałość zawodnika w treningu, warunkują rozwój nowych strategii działania , prowadzą do wyostrzonej koncentracji,. dostarczają motywacji

Rodzaje Celów

wg czasu:

· Życiowe · długoterminowe (3-5 lat)
· średnioterminowe (1rok)
· krótkoterminowe (1-3 miesięcy)
· bieżące (tydzień)

wg obszaru
· osobiste
· zawodowe

wg zorientowania
· cel mistrzowski (performance) – obejmuje standard wykonania czynności – zalecany
· cel wynikowy – związany z wynikiem np. dostanę premię

Efektywność Formułowania Celów

·44 na 56 badań wskazuje na silny lub średni wpływ formułowania celów na wykonanie czynności (Singer)

· 90% opracowań wykazuje na pozytywny wpływ formułowania celów na wykonanie czynności (Locke)

· Trudne cele są skuteczniejsze niż cele łatwe lub "do your best" (Botterill, 1977) · Formułowanie celów jest skuteczną techniką jedynie w przypadku systematycznego stosowania (Burton, 1993)

Zasady Wyznaczania Celów · Pozytywnie sformułowany · Dotyczący konkretnego zadania · Cel mistrzowski · Cel odnoszący się do Ja · Cele startowe i treningowe · Cel trudny, ale realny · Ustalony czas wykonania · Ustalona forma informacji zwrotnych · Cel musi być zapisany · Konsekwentne zaangażowanie

· zasada SMARTER

Specific – specyficzny
Measurable – mierzalny (możliwy do zweryfikowania)
Achievable – osiągalny
Realistic – realistyczny
Time oriented - zorientowany w czasie
Exciting – ekscytujący (musi nas interesować)
Recorded – zapisany

Proces Formułowania Celów

Programowanie celów – Metoda siedmiu kroków

1. Sporządź listę wszystkich możliwych celów

2. Wybierz priorytety i określ ramy czasowe

3. Oceń aktualną sytuację

4. Ustal cele pośrednie (podcele)

5. Zaprogramuj swoje cele

6. Rozpocznij realizację

7. Poddawaj ciągłej kontroli i modyfikacjom swoje cele i zachowania

Bariery i Przeszkody w Wyznaczaniu Celów · Ograniczamy sami siebie w obawie przed porażką · Myślimy, że zabiera to dużo czasu · Obciąża nas to, co nie jest jeszcze nawykiem · Problem w wyznaczeniu konkretnego celu · Wyznaczanie zbyt wielu celów w krótkim czasie · Problem w dostosowaniu celów do własnych możliwości · Problem w określaniu celów mistrzowskich

_______________________________________________________

Określanie celu

Efektywne kierowanie przedsiębiorstwem możliwe jest tylko wówczas, gdy realizuje ono jasne, jednoznaczne cele i gdy istnieje kontrola stopnia ich realizacji. Cele stanowią wyzwanie dla wszystkich zaangażowanych i wyzwalają działania: człowiek wie czego chce i jaki wynik końcowy ma uzyskać. Cele są również miernikiem przy ocenianiu osiągnięć.

Określanie celów jest bardzo potężną techniką, która bardzo mocno odbija się na osiągnięciach w każdej dziedzinie życia. Dzięki temu wiadomo na czym trzeba się skoncentrować, co usprawnić i jakie są przeszkody. Wyznaczenie celów umożliwia skoncentrowanie się na właściwych zadaniach, daje długookresową wizję i krótkookresową motywację, pomaga również zorganizować zasoby.

Cele stają się wyzwaniem i uwalniają energię konieczną do podjęcia odpowiednich działań, są również miarą służącą do oceny wydajności.

Określanie celów to permanentny proces, nie można ich wytyczyć raz na zawsze, ponieważ ulegają ciągłym przeobrażeniom.

Przy formułowaniu celów należy trzymać się następujących zasad:

· muszą być one wyraźnie określone;

· należy się upewnić, czy odnoszą się do konkretnych zadań;

· musza być krótkie;

· musza być realistyczne;

Parametrami określającymi dobrze postawiony cel są cechy nazywane akronimem SMART, pochodzącymi od angielskich słów: [cut]

Wyniki badań (Damond Burton, 1983, Pearson, Tweddle, 1984) wykazały, że ludzie, którzy efektywnie używają technik stawiania celów:

· mniej cierpią z powodu stresu i niepokojów

· lepiej się koncentrują

· przejawiają więcej zaufania do siebie

· efektywniej działają

· potrafią kontrolować postępy podczas wykonywania

_______________________________________________________

Określanie celu

Zasady

a) Zapisać cel (Zdiagnozowanie do czego chcemy dojść)

b) Termin realizacji (do kiedy mam zorganizować)

c) Diagnozowanie środków realizacji celu (co ja umiem, czego nie umiem aby osiągnąć cel)

Pragnienia | Konieczne środki co jest niezbędne? | Analiza sytuacji. czym dysponuję? | Analiza sytuacji.czym nie dysponuję? | Sposób postępowania. Zmiany

1. cel 1

2. cel 2

3. cel 3

Ustalony cel musi być znamiona realności.

Nawyk zapisywania codziennie

(co jest niezbędne, czym dysponuje, czym nie, co mam robić po kolei)

_______________________________________________________

Ustanowienie celów

Więcej osiągają ci, którzy mają jasno zdefiniowane cele (J. Ditzler)

Planując i zapisując swoje cele wyrażasz pragnienie życia zintegrowanego ze swoim ideałem, misją i wartościami, zbudowanym na tym wszystkim, czego doświadczyłeś do tej pory i czego się nauczyłeś. Przede wszystkim spójrz na swoją misję: co mógłbyś zrobić tym roku, aby ją realizować? Nie przechodź dalej, jeśli nie wypiszesz kilku pomysłów. Przyjrzy się jeszcze raz swojej misji i swojemu życiu: jakie role pełnisz w tym życiu (np. rodzic, dziecko, kierownik działu sprzedaży, chrześcijanin, wnuk, partner, gospodyni domowa, terapeuta).

Skup się na kilku najważniejszych dla siebie rolach. Wyobraź sobie, ze nadchodzący rok, to twoja wytężona praca w obrębie tych właśnie ról, które integralnie wprzęgnięte są w twoją misję życiową. Wypisz po kilka ( do dziesięciu) rzeczy, które chciałbyś zrobić aby jak najpełniej zrealizować się w obrębie każdej z ról.

WYBÓR NAJWAŻNIEJSZYCH CELÓW

Popatrz teraz na swoje cele, związane ze swoją misja i wartościami, a także z pełnionymi rolami. To jesteś ty w nadchodzącym roku. Spójrz na pierwsze pytania i przejrzyj notatki z odpowiedziami, aby przypomnieć sobie, czego dowiedziałeś się na swój temat i na temat swojego życia. Szczególnie zwróć uwagę na wytyczne i rady, jakich sobie udzieliłeś na podstawie nauk płynących z twojego życia. Patrz teraz razem na cele i na te wytyczne, i zastanów się:

• Co będzie dla ciebie najważniejsze w nadchodzącym roku?

• Uporządkuj swoje cele pod kątem ważności w nadchodzącym roku i wybierz najwyżej 10, które najwięcej dla ciebie znaczą, najbardziej zmienią twoje życie.

• Jeśli twoje cele z roku na rok, pozostają tylko zapisane i w sferze pobożnych życzeń, twoim priorytetem w nadchodzącym roku, jako cel nr 1, to zdobyć cnotę wytrwałości (bez niej żadnego innego, choćby najwspanialszego celu nie osiągniesz)

• Sprawdź, czy każda rola ma przynajmniej jeden cel

SPRAWDZIAN WYBORU CELÓW

Teraz masz wypisanych na kartce dziesięć najważniejszych celów na nachodzący rok. Dokonaj teraz testu swoich celów za pomocą poniższej metody.

1. Usuń ze swojej listy te cele, których NA PEWNO nie osiągniesz, nie chcesz osiągnąć, albo wywołują w tobie twój lęk i poczucie winy z powodu tego, że nie masz ochoty ich realizować. Usuń wszystkie pobożne życzenia. Wprowadź na ich miejsce inne i wróć z powrotem do testu.

2. Sprawdź czy cel jest konkretny, to znaczy, czy wiesz, jakich rezultatów chcesz się spodziewać po jego realizacji:

Cele niekonkretne:
- odnowić więź ze swoim synem
- lepiej pracować
- rozwijać się duchowo

Cele konkretne:
- spędzać z synem część weekendu (sobota wieczorem) na wycieczce, wspólnym majsterkowaniu, chodzeniu na basen i rozmowach o tym co DLA NIEGO jest ważne
- Nie spóźniać się do pracy i opracowywać codziennie przynajmniej 5 klientów
- codziennie wieczorem modlić się

3. Sprawdź, czy cel jest wymierny: ile? Jak dużo? Jak często? Określ ilościowo każdy cel, aby na koniec roku móc określić ile osiągnąłeś danego celu
- schudnąć 5 kg
- codziennie pisać bloga
- biegać 3 razy w tygodniu

4. Sprawdź czy cele będziesz mógł formułować w sposób pośredni (jako cele miesięczne):
Na przykład twój cel roczny: „Osiągnąć idealną wagę 65 kg"

Twoje cele pośrednie:
Styczeń: Pójść do dietetyka, opracować dietę i zestaw ćwiczeń ruchowych
Luty: osiągnęłam wagę 70 kg
Marzec: osiągnęłam wagę 69,5 kg (kontrolna wizyta u dietetyka)
Itd.

Skontroluj czy cel jest roczny (końcowy) lub pośredni

5. Sprawdź czy cel zaczyna się od czasownika. Przyjrzyj się słowom, jakich użyłeś i sposobowi, w jaki je sformułowałeś. Jeśli nie jesteś z tego zadowolony przeredaguj je i zapisz jeszcze raz.

6. Zredaguj teraz streszczenie jako podsumowanie i zapisz:
a) Wytyczne na ten rok
b) Zasady, którymi będziesz się kierował
c) Dziesięć celów


Brak komentarzy: